Enjektör Temizliği

Dizel motorlarda bulunan motor parçalarından biri olan enjektör, benzinli motorlarda da bulunur. Dizel motorlarda yakıt yolundan gelen mazotu alıp silindir odasındaki basınçlı sıcak hava üzerine püskürtür. Hidrolik bir mekanizma ile çalışır.

Mert Dizel Bodrum – Yakıt Pompalarının Uzmanı!

ENJEKTÖR NEDEN ARIZALANIR?

Ülkemizdeki dizel araçlarda bu parçanın arızalanmasına daha sık rastlanır. Sebebi düşük kalitedeki yakıtlardır. Düşük kaliteli yakıtlardan dolayı motorda ‘kurum’ denilen karbon birikintileri meydana gelir. Bu birikintiler motorun düzgün çalışmasına engel olur. Motordaki kurum miktarı arttıkça araçtaki sorun kendini daha da belli edecektir. Buna engel olmak için bazı sıklıklarda motorun bu önemli parçasını kontrol etmekte fayda vardır. Tamiri en pahalı motor parçalarından biridir çünkü ve bir çok dizel motorda da bu sorun görülür. Bu sorundan kaçınmak için kaliteli yakıt satan bir akaryakıt istasyonu bulup devamlı ordan yakıt alınmalıdır. Zira yakıtın markasını değiştirmek motorda bir yakıt karışımına sebep olabilir. Bu karışım da zamanla motorda pislik haline gelebilir. Genel olarak enjektörün arızalanmasının iki sebebi vardır. Bunlardan ilki bahsettiğimiz gibi motorun içinde meydana gelen pisliklerdir ve temizlenebilir. İkincisi ise temizlemenin kar etmiyeceği bir sorundur. Motordaki silindir çapının genişlemesi olayıdır ki bu durumda enjektörün değişmesi şarttır.

ENJEKTÖR TEMİZLİĞİ
ENJEKTÖR TEMİZLİĞİ

ENJEKTÖR NASIL TEMİZLENİR?

Enjektör temizliği için en garanti yol aracı servise götürmektir. Servislerde gerekli bakım yapılacaktır. Servislerde enjektörler mazotla yıkanarak birtakım işlemlerden geçirilip temizlenir.

Bunun dışında servise götürmeden de soruna çözüm bulunabilir. Bunun için motorda oluşan pislikleri temizleyen katkı maddeleri vardır.

ENJEKTÖR TEMİZLİĞİ
ENJEKTÖR TEMİZLİĞİ

Bu madde depoya atıldıktan sonra araç kullanılır ve depodaki yakıt bittikten sonra durum tekrar test edilir. Şayet bir düzelme gözlendiyse kullanmaya devam edilip sonuca göre hareket edilir.

Burada düzelmeden kasıt motordaki enjektör kirlenmesinden dolayı meydana gelen teklemelerin azalması olabilir. Ya da aracın egzozundan çıkan siyah dumanın azalması veya tamamen kesilmesi olabilir. Bunun dışında daha önce de bahsettiğimiz ‘kurum’ adı verilen karbon birikintilerini de aracın egzozdan dışarı atmayı kesmesidir.

Yine bir başka bir çözüm yolu olarak pek de etkili olmasa da araç rölantideyken gaza köklemek olabilir. Ancak yine de en garanti yol aracı servise götürüp enjektör temizliği yaptırmaktır.