Dizel Enjektör Nedir?

Enjeksiyon sistemi, araç motorunun ihtiyacı olan enerjiyi sağlayan ve yakıt için gerekli iletimi gerçekleştiren bir sistemdir. Yakıtın depolanma aşamasından sonra temizlenmiş bir halde sisteme geri dönmesini sağlayan enjeksiyon sistemi, aynı zamanda püskürtülmesi gereken yakıtın basıncını artırır.

DİZEL ENJEKTÖR

Ayrıca motorun tüm devir ve çalışma yüklerinde yakıtı istenilen zamanda ve miktarda silindirlere püskürtür, bu püskürtme işleminin de hızlı bir şekilde gerçekleşmesini ve bitmesini sağlar.

Dizel enjektör sistemi, tüm bu işlemler dışında sistemde kullanılmayan fazla yakıtı depoya geri göndererek tasarruf sağladığı gibi, yakıtı çok küçük parçalar halinde püskürterek, yakıtın yanma odasına eşit miktarda dağılmasını sağlar.

DİZEL ENJEKTÖR ARIZALARI

Dizel motorlardaki yakıt enjeksiyon sistemleri; yakıt deposu, alçak basınç boruları, filtre, besleme pompası, yakıt pompası, yüksek basınç boruları ve enjektörlerden oluşur.

Bu parçalar içerisinde enjektörler, motorun en pahalı ve hassas parçaları arasında yer alır. Üstelik sistemin sağlıklı çalışması anlamında hayati önem arz eder. Enjeksiyon sistemi, bakım ve temizliğine dikkat edilmediği takdirde çok sık tıkanır.

DİZEL ENJEKTÖR ARIZALARI NASIL ANLAŞILIR?

Dizel enjektör sisteminde bir arıza meydana geldiğinde karşılaşılan ilk belirti motorun düzensiz çalışması veya stop etmesidir. Böyle bir durumda araç rölantisi seviyesini koruyamaz ve vites her boşa atıldığında motor tekler ya da stop eder.

Arızanın giderilmediği durumda araç moturu, aracın içerisinde bulunan yolcu ve sürücüyü etkileyecek derecede yüksek bir sarsıntı seviyesi ile çalışmaya başlar. Araç hızlanmakta zorlanır, performans anlamında sıkıntı yaşamaya başlar.

Tüm bunlar ile birlikte yakıt sarfiyatı da büyük oranda artar.

DİZEL ENJEKSİYON SİSTEMİ NEDEN ARIZALANIR?

Dizel enjektör arızalarının temel sebebi, kalitesiz yakıttır. Filtrelerin zamanında değiştirilmemesi, enjektörlerin yanması da arızalara yol açan diğer sebeplerdendir. Arızaların önüne geçebilmek adına kaliteli yakıt kullanmak önem arz eder.

Kaliteli yakıt yanma odasının, motorun ve motor ek sistemlerinin ömrünü uzatır.

Bunun dışında araca düzenli bakım yaptırmak, dizel enjektör arızalarının önüne geçilmesine yardımcı olacak olan önlemler arasında yer alır.

Tur Assist tarafından size sunulan On Road yol yardım paketleri, yolculuk sırasında sizin ve sevdiklerinizin başına gelebilecek onlarca aksiliğe karşı tek telefonla çözüm üretir.