Dizel Pompa Temizliği

Pompa enjektör arızaları

İlk olarak marşta bir kaç defa marş yaparak çalışıyorsa bu enjektörlerin tamir takım valf grubunun bozulması ile geri dönüşler de oluşan basınç kaybından dolayı geç çalışma arızasıdır.

Rolantide çalışırken sallantılı yada teklemeli çalışıyorsa buda bir enjektör problemidir.

Aşırı siyah duman, yada rolanti esnasında çiğ yakıt dumanı bu genellikle beyaz olur ve gözleri yakar.

Yakıt pompalarından mazot sızdırması, yüksek basınç pompası zamanla oring tamir takımlarının aşınması ile cevresinden mazot kaçırır.

Delphi marka yakıt sistemini tercih edenler enjektörler bozulduğunda mutlaka yakıt pompası ve deposunuda kontrol ediniz.Pompalarda oluşan çapak nedeni ile bütün yakıt sisteminde çapak bulaşır ve servisler genelde komple siistei değiştirirler, daha düşük maliyet ile yapmak için depo temizlenir, pompa ve enjektörler tamir takımı değiştirilir mazot filtresi yenilenir ve araç tekrar normal hale döner,aksi taktirde aynı gün içerisinde veya sonrasında tekrardan sistemi bozabilir.

Araç kullanıcısının dizel yakıt sistemine kullanımda arıza verme gibi bir durumu olamaz,yalnız araca chıp tunıng diger adı ile yazılım yüklediği takdirde bu sisteme arıza vermesine sebep olabilir.

Genel olarak dizel pompa enjektör üretici bir kaç firma bulunmaktadır,bunların en bilineni BOSCH ,DELPHİ,DENSO,SİEMENS VDO,CONTINENTAL pompa enjektör üretimi yaparak araç üreticilerine satmaktadırlar.

Bu markalar arasında en salam ilk piezzo enjektör geliştirerek siemens başarılı olması ile lakin yedek parça sıkıntısı yaşanmaktadır.
delphı, bosch gibi markalar genellikle orijinal yedek parça üreterek tamir edilebilir ürün sunmaktadır.